Szukaj na tym blogu

czwartek, 2 kwietnia 2015

Dzięcioł duży


Dzięcioł duży (Dendrocopos major)- gatunek ptaka z rodziny deięciołowatych. Najczęściej spotykany dzięcioł w Polsce, częcto nazywan "lekarzem lasu".







WYSTĘPOWANIE:


Europa, Azja północno-środkowo-wschodnia, Afryka północna

Zamieszkuje  wszelkiego rodzaju lasy, zwłaszcza takie, w których rośnie wiele świerków i sosen (nasiona tych drzew są ważnym składnikiem zimowej diety tego ptaka), a także duże parki i ogrody. 





Zasięg występowania Dzięcioła dużego.

SPOSÓB ŻYCIA:


Wykuwa swoim dziobem dziuple lęgowe w pniachzmurszałych drzew. W przeciwieństwie do innych dzięciołów ma bardzo urozmaiconą dietę.Żywi się larwami motyli i chrząszczy znajdujących się w drzewach, jagodami, owadami, rzadziej jajmi i pisklętami innych ptaków. Zimą spożywa nasiona które wydobywa z szyczek oraz chętnie odwiedza karmniki za słoniną. 


WYGLĄD:


Cechuje się czrnym upieżeniem z białymi prążkami oraz dwoma dużymi białymi plamkami na grzbiecie. Na spodniej stronie ogona posiada charakterystyczne czerwone pióra. Posiadają biały brzuch, ale osobniki występujące w Afryce mają upierzenie na brzuchu lekko czerwone. W odrużnieniu od samic, samce mają na potylicy dodatkową czerwoną plamkę wielkości kostki cukru. Czarna czapeczka na głowie dorosłego osobnika, u pisklęcia jest czerwona.

Samiec(po prawej stronie) i samica(po lewej stronie) Dzięcioła dużego odwiedzające karmnik zimą.






ŹRÓDŁA:


  • http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/47/Dendrocopos_major%2C_female_and_male.jpg
  • http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/41/Dendrocopos_major_distribution_map.png
  • http://www.planetofbirds.com/Master/PICIFORMES/Picidae/pics/Great%20Spotted%20Woodpecker.gif
  • Karin i Frank Hecker, "Atlas ptaków", Wyd. I, przeł. Tomasz Kozłowski, Warszawa, Wydawnictwo RM, 2009, ISBN 978-83-7243-681-8
  • Lars Svensson, Killian Mullarney i Dan Zetterstrom; "Ptaki Europy i obszaru śródziemnomorskiego"; Wyd. I; tłumaczenie i adaptacja Dariusz Graszka-Petrykowski, Warszawa, MULTICO Oficyna wydawnicz sp. z.o.o, 2012,2013; ISBN 978-83-7763-261-1

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz